Skip to content
“Autorky diagnostického nástroje přinášejí potřebné informace k samotnému provádění odborného poznávání dětí s důrazem na zjištění jejich úrovně zralosti zejména v kognitivní oblasti. To přináší zefektivnění procesu diagnostikování dětí s následnou oporou a intervencí tak, aby dítě bylo na školní vzdělávání adekvátně připraveno, ale současně aby byl podpořen diferencovaný přístup ke vzdělávání dětí předškolního věku. Posuzovaný nástroj propojuje standardní a dynamickou pedagogickou diagnostiku s využitím informačních a komunikačních technologií (PC, tablety). Přehledně zpracovává výstupy pro učitele i náměty k rozvoji dítěte pro rodiče a učitele. Diagnostický nástroj považuji za přínosný a aktuální a doporučuji jeho používání.”
doc. PhDr. Zora Syslová, Ph.D.
Masarykova Univerzita, Brno
“Naše školka se zaměřila na zlepšení pedagogické diagnostiky předškoláků, která tvoří v pedagogickém procesu základ pohledu na rozvoj dítěte. Díky spolupráci s odborníky jsme získali zajímavé informace v této oblasti a komplexně zpracované diagnostické baterie, které jsou určeny ke sledování vývoje dětí. Po vyhodnocení diagnostiky se velmi dobře ukáže stupeň osvojení potřebných dovedností jednotlivých dětí, což paní učitelkám umožňuje cílevědomě stimulovat děti v oslabených oblastech. Nespornou výhodou je, že celý projekt je zaměřen nejen na pedagogy a děti, ale velmi přehledně informuje rodiče o vzdělávacích výsledcích dítěte. Na první pohled je z výsledného grafu patrné, ve které oblasti je dítě silné, a naopak na kterou oblast je nutné se zaměřit. Rodiče dostanou písemně informace o tom, jakým způsobem posilovat oslabené oblasti. Díky tomuto modelu je větší pravděpodobnost, že dítě v dané oblasti dosáhne zlepšení. Diagnostiku je možné opakovat a tím můžeme srovnávat pokrok dítěte s dřívějším výsledkem v dané činnosti či výkonu, který byl cílevědomě stimulován. Velký přínos vidím hlavně v komplexnosti a přehlednosti diagnostického nástroje zahrnující všechny důležité oblasti kognitivního vývoje dítěte.”
Mgr. Simona R., učitelka MŠ
Okres Praha – Západ
“V mateřské škole jsme doteď diagnostiku dělali pravidelně před zápisem do prvních tříd. Systém a strukturu jsme si vytvořili vlastní, něco vyčetli z knih, nebo našli inspiraci na internetu. Příprava však byla každý rok časově náročná a problémy byly především v oblasti hodnocení. Mně se však dostal před nedávnem do ruky nástroj iSophi. Jeho principem je diagnostikovat školní připravenost dítěte pomocí sady rychlých úloh zadávaných učitelem dítěti. Při diagnostice pak procházíte s dítětem jednu úlohu za druhou a píšete výsledky do záznamového archu. Brzy zjistíte, že jednotlivé úlohy jsou koncipované tak, aby pozornost předškoláka neuvadala, a aby test nepůsobil jednotvárně. Díky přehledu výsledků je možné následně cíleně podporovat rozvoj jednotlivých dětí výběrem vhodných aktivit. Vyhodnocený záznamový arch také můžete zanést do portfolia dítěte a využít třeba i jako podklad při komunikaci s rodiči.”
Veronika P., učitelka MŠ
Okres Žďár nad Sázavou